TECHKON Dens – v jednoduchosti je síla aneb taková „blbost“ a kolik radosti to udělá

Nejdřív stručně pro ty, kdo nemají čas na delší čtení:

Přístroj TECHKON Dens je určen těm, kdo upřednostňují maximální jednoduchost a snadnou ovladatelnost před množstvím funkcí. Jedná se o kombinaci odrazového a průsvitového denzitometru, který kromě měření optické hustoty (denzity) umožňuje také určení rastrové tónové hodnoty a hodnocení vyvážení šedé. Příjemným bonusem je zabudovaná podsvícená lupa. Pochvalu si určitě zaslouží i velmi solidní kovová konstrukce, sympatický design a v neposlední řadě i docela přívětivá cena.

A dále pro zvědavé a trpělivé čtenáře:

Poznámka na úvod:
Ve škole nás vedli k tomu, abychom vždy používali termín optická hustota. Denzita totiž může být jakákoli hustota a jako budoucí odborníci bychom se měli vyjadřovat přesně. Pokud ale mluvíme o tisku, je v podstatě jasné, že denzitou myslíme právě hustotu optickou a o té bude řeč i v následujícím textu. Proto, se vší úctou k těm, kdo nám do hlavy vtloukali správnou terminologii, zůstanu z úsporných důvodů povětšinou u kratší denzity.

V jednoduchosti je síla

Dovolím si začít přirovnáním, ke kterému mi poslouží známý a oblíbený švýcarský nůž. Určitě je fajn mít takový ten s mnoha nástroji, člověk přeci nikdy neví, co se mu může hodit a je dobré být připraven na všechno. Když si ho ale pořídíte, možná časem přijdete na to, že v běžném životě vlastně většinu toho, co nabízí, vůbec nevyužijete. Používáte jen základní čepel a možná ještě vývrtku a otvírák. Dokonce se můžete dostat do situace, kdy vám přemíra dalších nástrojů začne překážet. Třeba když si potřebujete rychle vybrat. Nebo vás prostě jen přestane bavit tahat se s tím vším v kapse. O ceně nemluvě. A pak pochopíte, proč je nejoblíbenějším modelem právě ten, který má jen to nejpodstatnější a perfektně fungující.

S měřícími přístroji to může být trochu podobné. Pakliže máte v tiskárně na starosti kontrolu kvality, provádíte kalibrace strojů, prokazujete shodu s normou ISO 12647-2 (nebo jinou), vyhodnocujete přenosové křivky a tak podobně, určitě potřebujete funkcemi nabitý přístroj, třeba jako je TECHKON SpectroDens Premium. I když i v tomto případě sám výrobce přiznává, že obvyklí uživatelé si vystačí se zlomkem toho, co zařízení nabízí.

Pokud jste ale tiskař a máte plné ruce jiné práce, pro základní kontrolu možná oceníte spíš jednodušší zařízení, u kterého není třeba přemýšlet, jakou funkci vybrat a ze kterého nemusíte mít respekt, protože stojí víc než vaše auto.

No a právě pro tyhle případy je tu TECHKON Dens, který jsem měl možnost vyzkoušet.

Základní informace a první dojmy

Dens je opravdu jednoduchý kompaktní přístroj, který se může pochlubit oceněním German „Design Award 2015“ a patří k mezi nejoblíbenější produkty renomovaného německého výrobce. Dokonce i propagační flash disky TECHKONu mají právě podobu maličkého přístroje Dens, což mluví samo za sebe.

Už na pohled Dens působí solidním dojmem. Má odolnou kovovou konstrukci, což sice neznamená, že s ním můžete zatloukat hřebíky (i když vypadá, že by to možná vydržel), ale je prostě přizpůsobený tomu, aby dlouhá léta sloužil v často náročných podmínkách tiskárenského provozu. Nemá žádné pohyblivé části, není na něm co ulomit, zkrátka je to taková solidní cihlička, o kterou se nemusíte v jednom kuse bát. Hmotnost přístroje je 330 g a rozměry 32 x 68 x 175 mm.

Dens je dodáván v jednoduché lepenkové krabičce vyložené molitanem spolu se stručným návodem (kompletní manuál nabízí TECHKON na svých webových stránkách) a dobíjecím USB kabelem.

Baterie s vysokou životností je měnitelná uživatelem, stačí k tomu TORX šroubováček, který ale není součástí balení. Snad zbytečně dodávám, že je třeba používat pouze originální baterie od výrobce. V manuálu se uvádí, že na jedno plné nabití by mělo být možné provést až 10 000 měření, což jsem ale neměl možnost (čas a trpělivost) ověřit. Úplné dobití zabere asi 4 hodiny, nicméně přístroj lze používat už po pár minutách nabíjení.

Měřící optika (apertura) má průměr 2,5 mm a bohužel ji nelze vyměnit za menší, což asi nepotěší ty, kdo při tisku používají minimalistické kontrolní škály. Měřící geometrie je 45°:0°.

Co Dens umí

Už z názvu je jasné, že se jedná o denzitomer, slouží tedy k měření optické hustoty procesních barev (CMYK). Dále umí změřit rastrovou tónovou hodnotu (plošné krytí v %) a má také funkci pro hodnocení vyvážení šedé.

Prvním bonusem je skutečnost, že Dens si poradí nejen odrazovými vzorky, ale zvládne i ty transparentní. Další plus je podsvícená lupa s čtyřnásobným zvětšením. Že kvůli lupě si denzitometr nekoupíte? Chápu, ale věřte, že vás potěší. Vedoucí výroby jedné významné západočeské tiskárny mi vyprávěl, že jejich tiskaři mají Dens rádi právě kvůli lupě. Dovolím si ho citovat: „Taková blbost, a kolik radosti to udělá…“ Nedivím se. Navíc je třeba mít na paměti, že vizuální kontrola je při tisku stále nejdůležitější. Je sice subjektivní, ale pakliže vyrábíme produkty, které i zákazník a spotřebitel bude hodnotit především zrakem (zkrátka to musí dobře vypadat), „okometrii“ prostě nelze vynechat. Ode mě má tedy Dens za lupu rozhodně body navíc.

Ještě dodávám, že TECHKON nabízí Dens ve dvou verzích – pro evropský a americký trh.

Oba modely respektují rozdílné standardy platné v daných oblastech a liší se především optickými filtry (Status T pro Ameriku, status E pro Evropu). „Americký“ Dens navíc na rozdíl od evropského nemá polarizační filtr a je třeba ho kalibrovat na bílý standard, který je součástí balení. Evropský model, který jsem testoval já, se kalibruje „na papír“. 
Doplňující poznámka: Jde samozřejmě o to, jestli měříme absolutní nebo relativní optickou hustotu. První varianta je obvyklá v Americe, druhá v Evropě.

Jak se Dens ovládá

I když ovládání možná není zcela intuitivní, rozhodně je velmi jednoduché. Stačí jedno letmé přečtení stručného návodu a všechno je jasné.

Jak je vidět z obrázku, denzitometr má malý a přehledný barevný display a pouhé tři tlačítka – MODE, CAL a DENS.

Tlačítkem DENS se přístroj zapíná (vypne se sám po minutě nečinnosti)
a provádí se jím měření. V režimu SLOPE density pak slouží jako plus (viz dále).

CAL je tlačítko pro kalibraci na papír (či průhlednou plochu filmu u transparentních měření) a v režimu SLOPE slouží k ukládání hodnot.

MODE přepíná funkce. Ty jsou jen čtyři – D pro měření denzit plných ploch, D % pro vyhodnocování rastrové tónové hodnoty, T a T % pro měření stejných parametrů transparentních podkladů. V režimu SLOPE density má MODE funkci mínus.

Abych nezapomněl, na spodní straně přístroje je vlastně ještě jedno tlačítko. Nese nápis LENS a slouží k podsvícení lupy.

Před měřením je vždy třeba přístroj kalibrovat na čistém bílém místě potiskovaného materiálu, případně na čirém místě filmu. Pro odrazová měření se doporučuje standardizovaná podložka, u nás obvykle černá. V případě transparentních podkladů je vhodný prosvětlovací stůl, ale pokud není k dispozici, výrobce doporučuje třeba jen prázdný rozsvícený display tabletu nebo čistou bílou podložku. O kalibraci se přístroj přihlásí sám nápisem CAL na displeji a bez ní vás nepustí dál. Zkrátka jen namíříte aperturu na příslušné místo a zmáčknete tlačítko CAL. Nic složitého.

Měření denzity je doslova primitivní, optiku nasměrujete na políčko plné plochy procesní barvy a zmáčknete tlačítko DENS. Hodnota se na displeji objeví téměř okamžitě (výrobce uvádí 0,5 vteřiny).

Pro hodnocení vyvážení šedé (gray balance) stačí hledáček zaměřit na příslušné políčko kontrolní škály a opět zmáčknout tlačítko DENS. Přístroj sám pozná, že nejde o procesní barvu. V levé části displeje se pod sebou postupně objeví čtyři barevné obdélníčky (CMYK) a vedle nich příslušná hodnota optické hustoty. Černá samozřejmě v poli pro vyvážení šedé není, ale na displeji černý obdélníček a číselná hodnota u něj vyjadřují celkovou „tmavost“ šedé.

Určení rastrové tónové hodnoty (dot area) vyžaduje měření dvě. Aby mohlo být procentuální krytí vypočítáno podle Murray-Daviesovy rovnice, je třeba nejdříve změřit plnou plochu dané barvy a potom teprve rastrové pole. Výsledek se na displeji zobrazí v procentech.

Pro úplnost dodávám, že přístroj za vás nespočítá přírůstek rastrové hodnoty (nárůst tiskového bodu). Ale pokud měříte pole 75 % a Dens vám na displeji ukáže
83 %, jistě si s výpočtem poradíte i bez návodu.

Podobně snadné je i hodnocení smyku, pro které není třeba samostatná funkce. Stačí jen změřit dvě poloviny patřičného mikrolinkového políčka na kontrolní škále a odečíst rozdíl. Jestli to bude rozdíl v hodnotách optické hustoty, nebo procentuálního pokrytí, je na vás. Obojí funguje.

A to je vlastně všechno. Tedy skoro všechno. Ještě je tu totiž funkce SLOPE denzity. Ta umožňuje „sladit“ Dens s jiným podobným zařízením. Pokud tedy přiměření stejného pole dvěma přístroji získáte odlišné hodnoty denzity, je možné nastavit Dens, aby se „přizpůsobil“ vašemu druhému „měřáku“. Nejdřív je ale třeba si ujasnit, jestli to opravdu chcete a jestli náhodou Dens není přesnější. 

K přenastavení přístroje pak stačí pět vteřin přidržet tlačítko CAL. Tím se dostanete do režimu SLOPE. Následně je třeba kalibrovat na papír a pak už se můžete pustit do úpravy naměřených hodnot procesních barev. Není to složité. Přístroj vám nejprve nabídne azurovou. Vy změříte dané políčko a získanou hodnotu prostě přepíšete na hodnotu odpovídající měření druhým přístrojem. Ke změně vám slouží tlačítka MODE a DENS jako mínus a plus. Požadovanou hodnotu pak uložíte tlačítkem CAL a pokračujete další barvou.

Ale pozor, na rozdíl od jiných přístrojů (SpectroDens), které mají podobnou funkci také, zde není  možné provést reset a jednoduše vrátit vše do původního nastavení. Výrobce mi na dotaz sdělil, že je k tomu potřeba kalibrační tabulka. Ta ale není součástí dodávky, takže si využití funkce SLOPE dobře rozmyslete.

Já jsem Dens porovnával s víc než třikrát dražším modelem SpectroDens Premium a pokud se naměřené hodnoty výjimečně lišily, pak maximálně o 0,03 D. Nebylo tedy třeba nic korigovat.

Pro úplnost dodávám, TECHKON doporučuje kompletní servisní kontrolu a kalibraci jednou za dva roky.

Závěrem

Dens je „pouhý“ denzitometr, a nemůže tedy sloužit například k prokazování shody s normou ISO 12647-2. Nesdělí vám L*a*b*souřadnice barev, ani nevypočítá barevnou odchylku. Jak ale víme, tiskaři se obvykle při tisku stále řídí především denzitami a pokud jste si dali práci a zjistili, jaké hodnoty optických hustot na konkrétním potiskovaném materiálu odpovídají normou stanoveným tolerancím barevné odchylky, nebo se normou netrápíte, ale prostě se nechcete spoléhat jen na oko, Dens vám bude sloužit velmi dobře. Navíc vám udělá radost svou jednoduchostí a možná i vzhledem. Doporučená cena 1650 € (bez DPH) sice možná není úplně nízká, cenově nejbližší zařízení vyšší řady (TECHKON SpectroDens Basic) je ale pořád víc než dvakrát dražší.

Přednosti:

  • Solidní odolná konstrukce, kvalitní zpracování a zajímavý design
  • Jednoduché ovládání
  • Nízká hmotnost
  • Možnost měřit i transparentní podklady
  • Podsvícená lupa
  • Možnost SLOPE korekce

* Přesnost měření považuji u této značky za samozřejmost.

Ne až tak významná negativa:

  • Absence resetu SLOPE korekcí do původního nastavení
  • Neměnitelná měřící apertura

A. L.